Lazer Yazıcılar Nasıl Çalışır?

Lazer Yazıcılar Nasıl Çalışır?

Günümüzde hem ofislerde hem de evlerde en çok kullanılan yazıcı tiplerinden biri olan lazer yazıcılar, en gelişmiş teknolojilerden birine sahiptir. Lazer yazıcıların çalışma mantığı temelde fotokopi makineleri ile oldukça benzerdir. Aralarındaki en büyük fark; fotokopi makinelerinin kaynağı başka bir kağıt iken lazer yazıcıların bilgisayar ve benzeri kaynaklardan gelen sinyallerdir. Lazer yazıcılar şu şekilde çalışır:

  • Baskısı alınmak isteyen veriler, görseller ya da metinler; genellikle bilgisayar bağlantısı kullanılarak yazıcıya aktarılır. Yazıcıya gelecek veriler için WIFI, Ethernet kablosu ya da ilgili yazıcının destekliyor olduğu diğer bağlantı türleri kullanılabilir.
  • Veriler yazıcı tarafından teslim alındığında, yazıcı korona telini ısıtarak işleme başlar. Lazer yazıcıların baskı verebilmesi için öncelikle korona telinin halihazırda ısınmış olması gerekir. Bu tel gerekli sıcaklığa ulaştığında, yazıcı içerisinde bulunan ve drum adı verilen üniteye elektriksel bir statik yük gönderilir.
  • Artık pozitif yükse sahip olan drum ünitesi, lazer ışını temin etmek üzere hazırlanmaya başlar. Bu süreçte tamburun üzerine veri aktarım işlemi başlayacaktır.
  • Lazer etkinleştirildiğinde hareketli bir ayna ünitesi, lazeri drum ünitesine yönlendirir.
  • Işının tambur ünitesi ile temas ettiği, yani çarptığı bölgelerde, yük negatiften pozitife değiştirilir. Böylelikle negatif yüküne sahip alanlar; baskı işleminin ana kriteri olan toner parçacıklarının tamburun neresine yapışacağını ve kağıda aktarılması gereken noktaları işaret eder.
  • Bu aşamadan sonra manyetik merdane, tamburu toner parçacıkları ile kaplamaya başlar.
  • Pozitif yüklü hale gelen baskı kağıdı tambur yakın bir mesafeden geçirilerek negatif yüklü olan toner parçacıklarını üzerine çeker.
  • Toner parçacıklarının tamamını üzerinde barındıran baskı kağıdı ısıtıcı birimine geçirilir. Bu noktada toner parçacıkları eritilerek kağıda yapışır. Yani artık yazıcıya iletilen içerik kağıda basılmış haldedir.
  • Baskı kağıdı yazıcının çıkış noktasına iletilir ve işlem tamamlanır.

Lazer yazıcılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz; bizlerle iletişime geçiniz.

Türü fark etmeksizin her yazıcının temel amacı baskı almak olsa da görülebileceği üzere farklı yazıcı çeşitlerinin farklı çalışma mantıkları bulunur. Bu çalışma mantığı söz konusu profesyonel kullanım olduğunda bir hayli önemlidir. Fotoğraf baskısı alması gereken profesyoneller, çalışma fonksiyonları ve özellikleri sebebiyle mürekkep püskürtmeli yazıcıları tercih ederken; ofis işleriyle uğraşan ve sık sık baskı alması gereken profesyoneller ise lazer yazıcıları tercih eder.

Microplex çözümleri içinden size uygun yazıcıyı bulabilir. İş ortağımız olabilirsiniz.

13.04.2022
716
Whatsapp
Destek Departmanı
Destek Departmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?