Hologram hayatımızda

Hologram hayatımızda

Bir hologram görmek istiyorsanız, cüzdanınızdan çok daha uzağa bakmanıza gerek yok. Çoğu sürücü belgesinde, kimlik kartında ve kredi kartında hologramlar kullanılmaktadır. Araç kullanmak veya kredi kartı kullanmak için yeterince büyük değilseniz, evinizin etrafında yine de hologramlar bulabilirsiniz. Bunlar CD, DVD ve yazılım paketinin bir parçasıdır ve “resmi ürün” olarak satılan hemen hemen her şeyin üzerinde bulunurlar.

Sahteciliği daha da zorlaştıran bu hologramlar, ne yazık ki pek etkileyici değildir. Renk ve şekillerdeki değişiklikleri ileri geri hareket ettirdiğinizde görebilirsiniz; ancak genellikle sadece ışıltılı resimler veya renkli lekeler gibi görünürler. Film ve çizgi roman kahramanlarının yer aldığı hologram oyuncaklar bile, hayret verici 3 boyutlu görüntülerden çok, yeşil fotoğraflara benzeyebilir.

Öte yandan, lazerlerle aydınlatılan veya karanlık bir odada dikkatle yönlendirilen ışıklandırma ile sergilenen büyük ölçekli hologramlar inanılmazdır. Hologramlar, gerçek nesnelerin kesin, üç boyutlu görüntülerini gösteren iki boyutlu yüzeylerdir. Görüntüleri 3 boyutlu görmek için özel gözlük takmanıza bile gerek yoktur.

Bu hologramlara farklı açılardan bakarsanız, nesneleri farklı perspektiflerden görürsünüz, tıpkı gerçek bir nesneye baktığınız gibi. Hatta bazı hologramlar siz yanlarından geçerken ve onlara farklı açılardan bakarken, hareket ediyormuş gibi görünür. Diğerleri, onlara nasıl baktığınıza bağlı olarak renkleri değiştirir veya tamamen farklı nesnelerin görünümlerini içerir.

Hologramların başka şaşırtıcı özellikleri de vardır. Holografik yüzeyi ikiye bölerseniz, her yarım parça holografik görüntünün tümünü içerir. Küçük bir parça keserseniz de aynı şey geçerlidir – küçük bir parça bile resmin tamamını içerecektir. Bunun da ötesinde, bir büyüteçten hologram yaparsanız, hologramdaki diğer nesneleri tıpkı gerçek bir hologram gibi büyütecektir.

13.04.2022
223
Whatsapp
Destek Departmanı
Destek Departmanı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?